21e Anime Grand Prix

1998

 

Meilleur anime

 

1er

Martian Successor Nadesico: The Motion Picture – Prince of Darkness

 

2e

Cowboy Bebop

 

3e

Lost Universe

 

4e

His or Her Circumstances

 

5e

Cardcaptor Sakura

 

6e

7e

8e

9e

10e

Cyberteam in Akihabara

Trigun

Sorcerous Stabber Orphen

Saber Marionette J to X

Mamotte Shugogetten

11e

12e

13e

14e

15e

Revolutionary Girl Utena

Weiss Kreuz

?

Gundam Wing: Endless

Waltz - Special Edition

Rurouni Kenshin

16e

17e

18e

19e

20e

Slayers Gorgeous

BattleAthletes Victory

The King of Braves GaoGaiGar

Bakuso Kyodai

Let's & Go!! WGP

Outlaw Star

 

 

Meilleur épisode

 

1er

Episode 26

(Lost Universe)

 

2e

Episode 5

(Cowboy Bebop)

 

3e

Episode 26

(Cyberteam in Akihabara)

 

4e

Episode 39

(Revolutionary Girl Utena)

 

5e

Episode 1

(His and Her Circumstances)

 

6e

7e

8e

Episode 1

(Mamotte Shugogetten)

Episode 49

(The King of Braves GaoGaiGar)

Episode 18

(Cowboy Bebop)

9e

10e

11e

Episode 20

(Cyberteam in Akihabara)

Episode 1

(Sorcerous Stabber Orphen)

Episode 26

(Trigun)

12e

13e

14e

Episode 24

(Lost Universe)

Episode 23

(Trigun)

Episode 6

(His and Her Circumstances)

15e

16e

17e

Episode 25

(Cyberteam in Akihabara)

Episode 8

(Saber Marionette J to X)

Episode 49

(Bakuso Kyodai Let's & Go!! WGP)

18e

19e

20e

Episode 9

(Cowboy Bebop)

Episode 1

(Saber Marionette J to X)

Episode XX

(Cowboy Bebop)

 

 

Meilleur personnage féminin

 

1er

Ruri Hoshino

(Martian Successor Nadesico: The Motion Picture – Prince of Darkness)

 

2e

Sakura Kinomoto

(Cardcaptor Sakura)

 

3e

Canal Volfield

(Lost Universe)

 

4e

Shaorin Shugogetten

(Mamotte Shugogetten)

 

5e

Faye Valentine

(Cowboy Bebop)

 

6e

7e

8e

9e

10e

Yukino Miyazawa

(His and Her

Circumstances)

Lina Inverse

(Slayers Gorgeous)

Lime

(Saber Marionette

J to X)

Edward Wong Hau

Pepelu Tivrusky IV

(Cowbob Bebop)

Utena Tenjō

(Revolutionary

Girl Utena)

11e

12e

13e

14e

15e

Cleao Everlasting

(Sorcerous Stabber

Orphen)

Tsubasa Shibahime

(His and Her

Circumstances)

Tsubame Ōtorii

(Cyberteam in

Akihabara)

Hibari Hanakoganei

(Cyberteam in

Akihabara)

Yurika Misumaru

(Martian Successor

Nadesico: The Motion

Picture –

Prince of Darkness)

16e

17e

18e

19e

20e

Atsuko Natsume

(All Purpose Cultural

Cat Girl Nuku Nuku)

Millenium Feria

Nocturne

(Lost Universe)

Lain Iwakura

(Serial Experiments

Lain)

Rishu

(Mamotte Shugogetten)

Cherry

(Saber Marionette

J to X)

 

 

Meilleur personnage masculin

 

1er

Spike Spiegel

(Cowboy Bebop)

 

2e

Orphen

(Sorcerous Stabber Orphen)

 

3e

Akito Tenkawa

(Martian Successor Nadesico: The Motion Picture – Prince of Darkness)

 

4e

Kain Blueriver

(Lost Universe)

 

5e

Vash the Stampede

(Trigun)

 

6e

7e

8e

9e

10e

Sōichirō Arima

(His and Her

Circumstances)

?

Kenshin Himura

(Rurouni Kenshin)

Nicholas D. Wolfwood

(Trigun)

Heero Yuy
(Gundam Wing:
Endless Waltz -
Special Edition
)

11e

12e

13e

14e

15e

Otaru Mamiya

(Saber Marionette

J to X)

Tasuke Shichiri

(Mamotte Shugogetten)

Mitsurugi Hanagata

(Saber Marionette

J to X)

Gene Starwind

(Outlaw Star)

Guts

(Berserk)

16e

17e

18e

19e

20e

Masaru Hananakajima

(Sexy Commando

Gaiden: Sugoi yo!!

Masaru-san)

Omi Tsukiyono

(Weiss Kreuz)

Duo Maxwell

(Gundam Wing:
Endless Waltz -
Special Edition
)

Yūshirō Gōwa

(Gasaraki)

Hideaki Asaba

(His and Her

Circumstances)