11e Anime Grand Prix

1988

 

Meilleur anime

 

1er

My Neighbor Totoro

 

2e

Saint Seiya

 

3e

Sonic Soldier Borgman

 

4e

Ronin Warriors

 

5e

Akira

 

6e

7e

8e

9e

10e

Mobile Suit Gundam:

Char's Counterattack

The Three Musketeers

Urusei Yatsura:

The Final Chapter

Maison Ikkoku

Mashin Hero Wataru

11e

12e

13e

14e

15e

Dragon Ball

City Hunter 2

Grave of the Fireflies

Kimagure Orange Road

F

16e

17e

18e

19e

20e

?

Legend of the Galactic Heroes:

My Conquest is the Sea of Stars

Kimagure Orange Road:

I Want to Return to That Day

Bikkuriman

Mister Ajikko

 

Meilleur personnage masculin

 

1er

Ryo Saeba

(City Hunter 2)

 

2e

Son Gokū

(Dragon Ball)

 

3e

Ryo Hibiki

(Sonic Soldier Borgman)

 

4e

Tōma Hashiba

(Ronin Warriors)

 

5e

Wataru Ikusabe

(Mashin Hero Wataru)

 

6e

7e

8e

9e

10e

Shōtarō Kaneda

(Akira)

Andromeda Shun

(Saint Seiya)

D'Artagnan

(The Three

Musketeers)

Cygnus Hyoga

(Saint Seiya)

Dragon Shiryu

(Saint Seiya)

11e

12e

13e

14e

15e

Yūsaku Godai

(Maison Ikkoku)

Char Aznable

(Mobile Suit Gundam:

Char's Counterattack)

Gunma Akagi

(F)

Ataru Moroboshi

(Urusei Yatsura:

The Final Chapter)

Ryō Sanada

(Ronin Warriors)

16e

17e

18e

19e

20e

Amuro Ray

(Mobile Suit Gundam:

Char's Counterattack)

Shirō Yamaoka

(Oishinbo)

Shin Mōri

(Ronin Warriors)

Kyōsuke Kasuga

(Kimagure

Orange Road)

Yang Wen-li

(Legend of the Galactic

Heroes: My Conquest

is the Sea of Stars)

 

Meilleur personnage féminin

 

1er

Anice Farm

(Sonic Soldier Borgman)

 

2e

Kyōko Otonashi

(Maison Ikkoku)

 

3e

Aramis

(The Three Musketeers)

 

4e

Satsuki Kusakabe

(My Neighbor Totoro)

 

5e

Himiko Shinobibe

(Mashin Hero Wataru)

 

6e

7e

8e

9e

10e

Madoka Ayukawa

(Kimagure

Orange Road)

Lum

(Urusei Yatsura:

The Final Chapter)

Kaori Makimura

(City Hunter 2)

?

Saori Kido

(Saint Seiya)

11e

12e

13e

14e

15e

Kayura

(Ronin Warriors)

Polaris Hilda

(Saint Seiya)

Ayanosuke

(Yotoden)

Mei Kusakabe

(My Neighbor Totoro)

Nasti Yagyū

(Ronin Warriors)

16e

17e

18e

19e

20e

Noa Izumi

(Mobile Police

Patlabor)

Ophiucus Shaina

(Saint Seiya)

Quess Paraya

(Mobile Suit Gundam:

Char's Counterattack)

Constance Bonacieux

(The Three

Musketeers)

Chichi

(Dragon Ball)

 

Meilleur épisode

 

1er

Episode 96

(Maison Ikkoku)

 

2e

Episode 35

(Sonic Soldier Borgman)

 

3e

Episode 45

(The Three Musketeers)

 

4e

Episode 48

(Kimagure Orange Road)

 

5e

Episode 67

(Saint Seiya)

 

6e

7e

8e

Episode 22

(Mashin Hero Wataru)

Episode 20

(City Hunter 2)

Episode 31

(F)

9e

10e

11e

Episode 48

(Metal  Armor Dragonar)

Episode 94

(Saint Seiya)

Episode 122

(Dragon Ball)

12e

13e

14e

Episode 19

(Ronin Warriors)

Episode 73

(Saint Seiya)

Episode 34

(Sonic Soldier Borgman)

15e

16e

17e

Episode 99

(Saint Seiya)

Episode 94

(Maison Ikkoku)

Episode 66

(Saint Seiya)

18e

19e

20e

Episode 137

(Dragon Ball)

Episode 28

(Sonic Soldier Borgman)

Episode 19

(Sonic Soldier Borgman)